• Officers
  • Perm. Committees
  • Special Committees
  • Special  Recognition
  • Newsletters
  • Scholarships
  • Endowment
  • Supplies
  • Contest Applications
  •  Forms
  • Webmaster

  • Permanent Committees

     Archaeology:  Steven "Skeeter" Kish, 3014 Clark Mill Road, Norton, OH  44203; (330) 753 7081  skish1@neo.rr.com

    Boundry:  Robert Miller, 1106 Clayton Dr. South Bend, IN  46614  (574) 291-0332; KanBrock@aol.comeliatiffany@aol.com

    Bulletin Editors:  Sharon Marburger, PO Box 64, Hickman, NE  68372, (402) 429-3323;  mamamar7880@outlook.com

    Club Rockhound of the Year:  Steve Shimatzki,  4295 County Rd. 16 Woodville, OH 43469, 567-868-8794,  sjs132@gmail.com 

    Convention & Show Advisory:  J. C. Moore, 25235 N State Rte 97, Cuba, IL  61427; 309-789-6501; jcmoore3rd@gmail.com

    Credentials:  Tony Kapta , 1483 E. Wood St., Decatur, IL 62521 217-233-1164  cigmc@comcast.net

    Director of Supplies & Information:  Andrea Morehead, 22276 - 138th Ave N, Rogers, MN  (763) 360-1437; andy.lucky13@gmail.com

    Directory & Calendar of Events:  Martha Miss, 8445 Grange Blvd., Cottage Grove, MN  55016; (651) 459-0343, martha@rock.biz.biz

    Education:  Roy Wickman, 1127 - 7th St., Almena, WI  54805; (715) 357-3223; rktswick@chibardun.net

    Endowment Fund:   

    Environment & Legislation: 

    Geology:  Dr. William Cordua, 410 South 3rd, River Falls, WI  54022; william.a.cordua@uwrf.edu

    Historian & Archives:  Cindy Root, 1051 Meadow Lane, Jenison, MI  49428; 616-498-4698; d-root@comcast.net

    Insurance:  Marge Jensen, 420 First St. SW, Crosby, MN  56441; (218) 546-8288; marjen@crosbyironton.net

    Junior Activities:   Michelle Cauley, 1465 McIntosh Circle, Shakopee, MN  55379; (920) 585-2865; michelle.cauley@apsenacademymn.org

    Lapidary Arts:  Dave Root, 1051 Meadow Lane, Jenison, MI  49428; (616) 498-4699; d-root@comcast.net

    Long Range Planning:   Tony Kapta , 1483 E. Wood St., Decatur, IL 62521 217-233-1164  cigmc@comcast.net

    Membership:  Jim Marburger, P O Box 64, Hickman, NE  68372; (402) 792-2348 jm24122@windstream.com

    Merit Awards:  J. C. Moore, 25235 N State Rte 97, Cuba, IL  61427; 309-789-6501; jcmoore3rd@gmail.com

    Mineralogy:  Kevin Ponzio, PO Box 44, Plymouth, WI 53073 920-980-6413earthprospect@frontier.com  

    Newsletter:  Valerie Meyers, P O Box 13456, Overland Park, KS  66282; vjmwriter@yahoo.com

    Paleontology: Barbara Sironen, 135 Baird Ave, Rhinelander, WI  54501; (715) 362-1572; bsironen@gmai.com

    Program Competition:  Cindy Root, 1051 Meadow Lane, Jenison, MI  49428; (616) 498-4698; d-root@comcast.net

    Program Requests:  Pat Powers, 18270 Buccaneer, North Royalton, OH; ; slcnewsletter@aol.com

    Program Review:  Jim Travis, 2812 North Peoria Ave., Peoria, IL  61603 (309) 645-3609; boatnick@aol.com

    Publications:  Sandy Fuller, 8445 Grange Blvd., Cottage Grove, MN  55016; (651) 459-0343; mwftreas@rock-biz.biz

    Public Image & Courtesy:  Regina Kapta , 1483 E. Wood St., Decatur, IL 62521 217-233-1164  cigmc@comcast.net 

    Safety & Field Trips:  David Rich, 1166 Broadview, Tallmadge, OH  44278;birdman035@hotmail.com

    Scholarships:  Marge Collins, 3017 Niles-Buchanan Rd., Buchanan, MI  49107; (269) 695-4313; margekccollins@yahoo.com

    Silent Auction:   Susan Stanforth, 850 Palau Pkwy, Rockford, IL  61108; (815) 229-4009 sstanforth123@yahoo.com

    Uniform Rules:  Barbara Sky, 25 Roland Ave., Winchester, MO  63021; (636) 207-8766; bskysky@aol.com

    Website:  Cindy Root, 1051 Meadow Lane, Jenison, MI  49428; (616) 498-4698;  d-root@comcast.net